כסאות גלגלים – היסטוריה של חדשנות

סין, ספרד וארה”ב – ההיסטוריה של כסא הגלגלים

התיעוד הראשון של כסא גלגלים מגיע אלינו מהמאה השישית (שנת 525 ליתר דיוק) בסין. איור על גבי לוח אבן הראה שכבר אז השתמשו אנשים המוגבלים בתנועה בדגם בסיסי מאוד של כסא גלגלים (כמובן שעוד לפני כן היה שימוש בכסאות עם גלגלים, אשר לרוב שימשו להסעת פצועים וילדים). ציור משנת 1595 של המלך פיליפ השני מספרד, הראה שגם לו היה כסא עם ארבעה גלגלים (ותושבות רגליים נוחות במיוחד). המאות הבאות ראו המצאות שונות, ושכלולים משונים, אולם הייצור התעשייתי האמיתי של כסאות גלגלים החל רק ב-1933. הארי ג’ניגס האמריקאי יצר עבור חברו הרברט אברסט (שגבו נשבר בתאונת מכרה) כסא גלגלים קל במשקל (יחסית לכסאות שהכיר השוק עד אז), עשוי מפלדה ומתקפל. השניים לא פספסו את הפוטנציאל העסקי של הכסא והפכו ליצרנים הראשונים המציעים לקהל הרחב כסאות מתכת מתקפלים. קרוב ל-80 שנה אחרי, חומרי הגלם ומרכיבים אחרים שופרו משמעותית, אולם העיצוב של ג’נינגס ואברסט עדיין מהווה בסיס לרבים מהדגמים שתראו גם היום.

את כסאות הגלגלים הקיימים בשוק הישראלי ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות: כסאות ידניים וכסאות ממונעים. וכמובן שבתוך כל קבוצה (שהרי החלוקה גסה מאוד) נוכל למצוא חלוקה לסוגים רבים נוספים.

כסאות גלגלים ניידים:

כסאות סטנדרטיים – אלה מיועדים לקבוצת הנכים המוגדרת כרמת תפקוד 3 במשרד הבריאות בישראל.

כסאות סמי קלים- מיועדים בעיקר לאוכלוסייה המקבלת סיוע של רמת תפקוד 2.

כסאות גלגלים קלי משקל – כסאות המתאימים למי שהוגדרו ברמת תפקוד 1.

כסאות אולטרה קלים אקטיביים – כסאות גלגלים המיועדים בעיקר לאוכלוסייה צעירה ואקטיבית. הכסאות הללו קלים מאוד (בגלל חומרי הגלם והמבנה) וקל מאוד להניע אותם . כמובן שעלותם של הכסאות הללו גבוהה יותר.

כסאות גריאטריים – אלה מיועדים לנכים פגועי ראש ואנשים הסובלים ממחלות ניוון שרירים בדרגות שונות. הכסאות הללו מתאימים “להושבות מורכבות” –  ובעיקר לאנשים הזקוקים לשינויי תנוחה של גב או מושב הכסא. גם במקרה זה – עלותם גבוהה יותר מכסאות סטנדרטיים יותר.

 כלל אצבע טבעי ברכישת כסאות הגלגלים – ככל שהכסא קל יותר כך הוא עשוי ממתכת קלה יותר, ולכן מחירו גבוה יותר. כסאות גלגלים גם מגיעים בשלל עיצובים אסתטיים, המשפיעים אף הם על המחיר.

כסאות גלגלים ממונעים:

כסאות גלגלים ממונעים מיועדים לאוכלוסייה שאינה יכולה להניע את חישוקי הגלגלים אלא זקוקה לפתרון אחר. בין הפתרונות המוצעים ניתן למצוא כסאות המופעלים על-ידי:

ג’ויסטיק.

קורא אופטי (המסוגל לחוש בתנועות האצבע).

כסאות המונעים באמצעות נשיפה (SIP & PUFF).

הנעה באמצעות היגוי סנטר.

הנעה באמצעות היגוי ראש.

הנעה באמצעות מתגים – ארבעה כפתורים (קדימה, אחורה שמאלה וימינה), המיועדים למי שאינו מסוגל ללחוץ על ג’ויסטיק.

כסאות המתניידים באמצעות קול.

עמינח מדיק – עולם שלם של כסאות גלגלים

עולם הצרכים של אוכלוסיית הנכים בישראל הוא מגוון מאוד. אנו בעמינח מדיק מייבאים ומשווקים כסאות גלגלים מכל הסוגים. כסאות ניידים וכסאות ממונעים, על שלל החידושים. התחום ממשיך להתפתח ולהשתנות, ואנו מקפידים לעקוב ולייבא לישראל כסאות גלגלים חדשניים במיוחד, המשפרים את איכות חייהם של אוכלוסיית הנכים בישראל.

לפני הרכישה, ואפילו לפני ההחלטה על הרכישה, אנו מעמידים לרשות לקוחותינו צוות בעל שנות ניסיון רבות, הכולל מרפאה בעיסוק וצוות מקצועי המיומן בהתאמת כסאות גלגלים לכל צורך ולכל תקציב. השירות שלנו מבוסס על סטנדרטים שעוצבו במהלך שנים רבות של ניסיון, ומותאמים לכל לקוח ולקוח. את המוצרים אנו מציעים מיידית מהמלאי הרחב שאנו מחזיקים, או בזמני אספקה מהירים במיוחד.

אנו מציעים ייעוץ ללא התחייבות בבית הלקוח או בחנות הדגל שלנו, במושב ניר צבי. כך אנו מוודאים שהפתרון יותאם לצרכי הלקוח, למשפחה, לאנשים המסייעים, לסוגי רהיטים הנמצאים בביתו ולסביבתו הטבעית.